header.jpg

UROCZYSTA INAUGURACJA „LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI”

Utworzono: czwartek, 27, październik 2022

Laboratoria Przyszłości w teresińskiej podstawówce

21 października w Szkole Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego miała miejsce inauguracja „Laboratorium Przyszłości”. Oficjalnego, uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcia dokonali dyrektor szkoły Joanna Kornacka i przewodniczący RSU Dawid Szarwas.

 „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją tego programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie szkoły w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Podczas prezentacji uczniowie poznali możliwości gogli VR oraz kontrolerów, wykonując zadania związane ze zwiedzaniem Nowego Jorku i innych atrakcyjnych miejsc w USA. Zaznajomili się także z możliwościami druku 3D. Doświadczyli również algorytmiki oraz programowania z wykorzystaniem minikontrolerów – ożywili urządzenie elektroniczne, tworząc program, który porusza silnikami, miga diodami i korzysta z zewnętrznych czujników. Szczególne zainteresowanie wzbudził robot Photon EDU. Poprzez specjalną aplikację na tablety i smartfony, dzieci uczyły go wszystkiego od podstaw – od poruszania się w określonych kierunkach, rozpoznawania różnych kolorów, aż po reagowanie na różne bodźce i interakcję z otaczającą go rzeczywistością. Poprzez zabawę z wykorzystaniem Zestawu LEGO® Education SPIKE rozwijali umiejętności krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów. W szkole, dzięki pozyskanemu w ramach programu sprzętowi audio-video, powstała MaksTv (szkolna telewizja), której zadaniem będzie przekazywanie i upowszechnianie informacji na temat naszych działań w ramach „Laboratoriów Przyszłości” na szkolnej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Ponadto kamera, aparaty fotograficzne, mikrofon i oświetlenie będą wykorzystywane przez okrągły rok szkolny w realizacji różnego typu wydarzeń z życia szkoły i samorządu uczniowskiego, a także na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań czy w przygotowaniach do konkursów.

Laboratoria Przyszłości w teresińskiej podstawówce 3

To dopiero początek. Wszystko jest dla nas nowe, ale wierzymy, że z każdym miesiącem coraz efektywniej będziemy umieli wykorzystywać możliwości pozyskanego w ramach programu sprzętu. To wielka szansa, aby nasi uczniowie w nowoczesny sposób uczyli się współpracy, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów w ramach różnych przedmiotów szkolnych, co w przyszłości może przełożyć się na ich zawodowe losy.

Opiekunowie

Laboratorium Przyszłości

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ