header.jpg

Listopad pod znakiem SZTUKI w naszej szkole

Utworzono: wtorek, 13, grudzień 2022

W murach naszej szkoły, za sprawą projektu edukacyjno-artystycznego ożyły dzieła sztuki Znanych, Wielkich Mistrzów i nie tylko!13122022

Uczniowie klas IV a, IV b, IV c, IV d, V a oraz V b  w listopadzie na lekcjach plastyki i godzinach wychowawczych wzięli udział w projekcie „Żywe obrazy”, którego głównym celem było podniesienie jakości nauczania i wychowania poprzez inspirowanie uczniów do dodatkowej aktywności oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się współczesnymi środkami wypowiedzi artystycznej, ale także zachęcenie uczniów do zdobywania wiedzy na temat sztuki, w sposób inny niż tradycyjny.

Tradycja żywych obrazów sięga początków XVIII w., a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX wieku, kiedy to fotografie żywych obrazów upozorowanych przez amatorów bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek. Pragnęliśmy dzięki tym twórczym poszukiwaniom zaszczepić w uczniach zamiłowanie oraz zainteresowanie sztuką i czerpania z niej inspiracji.

Projekt polegał na wykonaniu współczesnej, subiektywnej, fotograficznej wizji dzieła malarskiego z własnym udziałem w roli głównej. Uczniowie w grupach projektowych wybierali znane obrazy, rzeźby lub dzieła architektury, do których samodzielnie przygotowali scenografię, rekwizyty i stroje.

Do realizacji projektu wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

Uczestnicy projektu ożywili nie tylko kilkadziesiąt dzieł SZTUKI, ale również rozwijali kreatywność, pobudzali wyobraźnię, kształtowali umiejętność komunikacji i pracy w grupie oraz udowodnili, że niemożliwe nie istnieje.

Udział w projekcie był ciekawym doświadczeniem oraz doskonałą odskocznią od podręcznika i niezwykle ciekawą wyprawą w świat sztuki. Było dużo śmiechu i zabawy, a efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania 😊

Zapraszamy w świat niezwykłej galerii SZTUKI żywych obrazów w wykonaniu naszych uczniów:

ZOBACZ!

Agnieszka Fortuna, Maja Buczek,
Karolina Krawczyk, Karina Jankowska,
Krystian Krawczyk, Sylwia Nowacka,
Honorata Liberadzka

#LaboratoriaPrzyszlosci