header.jpg

Wybieram przyszłość – technikum i szkoła branżowa

Utworzono: piątek, 02, czerwiec 2023

20230529 112953

Czy każdy uczeń kończący szkołę podstawową musi iść do liceum? Kto będzie się najlepiej czuł w szkole branżowej, a dla kogo jest technikum? To tylko kilka z licznych pytań, na które otrzymaliśmy odpowiedź w ostatni poniedziałek.

Właśnie 29 maja wszyscy uczniowie klas 8 wraz z opiekunami mieli szansę wziąć udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego. Spotkanie odbyło się po sąsiedzku – w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie.

Tegoroczni ósmoklasiści zostali podzieleni na 3 grupy, które zwiedzały kolejne miejsca w Zespole Szkół i zapoznawały się z ofertą edukacyjną i możliwymi drogami dalszej edukacji. Pierwszym przystankiem był film promujący technika i szkoły branżowe. W Zespole Szkół można wybrać technikum logistyczne lub branżową I stopnia magazynier-logistyk.

Drugim punktem był warsztat mechaniczny. Tam młodzież miała szansę zapoznać się z takimi ofertami szkoły jak technik mechanik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotoniki, branżowa I stopnia mechanik/ślusarz czy branżowa I stopnia kierowca mechanik.

Następnym zawodem, jaki został przedstawiony naszym ósmoklasistom, był technik technologii żywności – nowy kierunek w ZS Teresin. Po jego ukończeniu czeka wiele dróg rozwoju, np.: dietetyk, kontroler linii produkcyjnych, pracownik sanepidu, twórca nowych receptur żywności i opakowań. Ponadto Zespół Szkół współpracuje z takimi firmami jak Polskie Młyny, Mars, Dawtona, Bakoma czy Koleje Mazowieckie.

Ostatnią atrakcją warsztatów w ZS Teresin była niespodzianka – zawody sportowe na nowo wyremontowanej hali, w których zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

Całe spotkanie z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół w Teresinie przebiegało w bardzo miłej, pełnej życzliwości i zaangażowania, atmosferze. Teresińskie technika i szkoły branżowe to miejsca, które warto wziąć pod uwagę, szukając pomysłów na swoją przyszłość.

Klaudia Kantorska