header.jpg

SZLAKIEM NADWIŚLAŃSKICH SKARBÓW. WYCIECZKA DO KAZIMIERZA NAD WISŁĄ

Utworzono: poniedziałek, 05, czerwiec 2023

050620231

Uczniowie klasy 6a i 6b w dniach 01-02 czerwca odbyli niesamowitą wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Kazimierza Dolnego pod hasłem „Szlakiem nadwiślańskich skarbów”.

Dzieci przeszły tradycyjny szlak turystyczny tego malowniczego miasteczka - zobaczyły kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, kazimierski rynek z zabytkową studnią pośrodku oraz pomnik psa „Król Kundli”, ruiny zamku, basztę, weszły na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwiały przełom królowej polskich rzek i odbyły spacer bulwarem nadwiślańskim. Jednak najważniejszym punktem wycieczki była realizacja programu edukacyjnego przygotowanego specjalnie dla nich przez pracowników Muzeum Nadwiślańskiego. Odwiedzili Dom Kuncewiczów, który nie jest typowym muzeum. Jeszcze niespełna 40 lat temu toczyło sie tu normalne życie. Odszukiwali emocje zaklęte w eksponatach, wspólnych dla dawnych właścicieli i zwiedzających. Mogli rozwinąć artystyczne skrzydła, poczytać na kocyku, a nawet - znaleźć muzealny skarb. Piękna pogoda umiliła im zwiedzanie zamku w Janowcu, a uczniowie mieli okazję poznać jego historię i tajniki tworzenia fajansu holenderskiego. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów oprócz wiedzy, zabrali ze sobą własnoręcznie pomalowane kobaltową farbą kafle. Uczniowie zwiedzili także zabytkowy spichlerz, w którym poznali zwierzęta i rośliny występujące nad Wisłą. Wsłuchiwali się w opowieści o rzadkich i pospolitych gatunkach oraz nadwiślańskich krajobrazach. Dowiedzieli się, dlaczego okolice Kazimierza nazywane są krainą lessowych wąwozów oraz co kryją wapienne skały zabytkowych budynków. Wizytę urozmaicił videomapping o tym, jak powstają wąwozy. Uczniowie poznali także tajemnice zrekonstruowanego warsztatu złotnika, a w zabytkowej, mieszczańskiej Kamienicy Celejowskiej odkrywali pojęcie kolonii artystycznej oraz urbanistykę przedwojennego Kazimierza za pomocą hologramu. Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzanie z archeologiem „muzeum w krajobrazie” i odkrywanie historii wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego w Żmijowiskach.

050620232

Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich pracowników Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, którzy nie tylko udostępnili nam swoje wyjątkowe przestrzenie, lecz także pozwolili odczuć jego magię. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość poznania tego pięknego i pełnego historii miejsca. Szczególne pozdrowienia i podziękowania za bezcenne wsparcie oraz uprzejmość kierujemy do dyrektor muzeum, pani Izabelli Andryszczyk, która tak rodzinnie ugościła nas w swojej placówce. Gorąco polecamy wszystkim skorzystanie z oferty edukacyjnej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Opiekunowie wycieczki:

T. Daczko, R. Jędrzejewski, S. Szczęsna, J. Żurawska