header.jpg

ŁAMALI SOBIE JĘZYKI Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

Utworzono: sobota, 24, luty 2024

DSC05309

To jest mój wyraz troski o spółgłoski,

O ojczysty język polski.

Mozolna musztra słów, by język zdrów,

Bezbłędnie moje słowa niósł.

Ze sceny, estrady, ekranu i stąd,

Wargowo, zębowo, eliminując błąd…

Artur Barciś „Dykcja”

Lingwołamki, czyli łamańce językowe, były tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, a jego ideą jest m.in. ochrona różnorodności języków na świecie, ale też dbanie o to, aby nie przestały istnieć.

DSC05283

W tym roku po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole święto języka ojczystego.  Logopedka, pani Hanna Głuchowska, wespół w zespół z panami Tomaszem Daczką (polonistą) i Robertem Jędrzejewskim (muzykiem), przygotowali do czytania i recytowania dla uczniów klas VI-VIII szereg skomplikowanych i trudnych w wymowie tekstów. Zadanie to wymagało od uczestników językowego mistrzostwa, ponieważ przygotowane teksty były tak naszpikowane trudnościami dykcyjnymi, że głośne ich wypowiedzenie mogło się skończyć złamaniem, zwichnięciem, a w najlepszym razie zasupłaniem języka.

DSC05305

Miło nam poinformować, że Mistrzem Dykcyjnego Szczebiotania został uczeń klasy VIIb Damian Szarwas. Drugie miejsce zajęła Antonina Gogół z klasy VIIIb. Trzecia nagroda powędrowała do Mai Siejki (kl. VIIIa), wyróżnienie natomiast odebrała Hanna Rudnicka (kl. VIb).

Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy oraz karty upomikowe empik ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Teresinie, za co z całego serca dziękujemy pani dyrektor Aleksandrze Starus. Nagrody zwycięzcom wręczyła wicedyrektor szkoły pani Joanna Pąk.  

Hanna Głuchowska

Tomasz Daczko

Robert Jędrzejewski