header.jpg

W KRAINIE TYSIĄCA JEZIOR – WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH NA WARMIĘ I MAZURY

Utworzono: wtorek, 14, maj 2024

IMG 20240508 124149

W dniach od 8 do 10 maja klasy 7a i 7b pod opieką swoich wychowawców przebywały na wycieczce turystyczno-krajoznawczej po Warmii i Mazurach. Region ten to prawdziwie zaskakujące miejsce na mapie Polski i to nie tylko pod względem zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Poza wspaniałymi krajobrazami województwo warmińsko-mazurskie obfituje w miejsca, które na stałe zapisały się na kartach historii Polski. Warty uwagi każdego historyka obiekt to na pewno teren Grunwaldu, gdzie w 1410 roku odbyła się pamiętna, największa bitwa średniowiecznej Europy. Odwiedziliśmy tu uruchomione niedawno Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jego przestrzeń została podzielona na kilka paneli tematycznych i ma wyjątkowo multimedialny charakter, który współgra z historycznymi eksponatami, takimi jak wysokie na 30 metrów maszty z chorągwiami wojsk Jagiełły i Witolda, ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 roku czy zbiorem kamieni pochodzących z Pomnika Grunwaldzkiego ufundowanego przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1910 roku w Krakowie. To, co tu zobaczyliśmy, zrobiło na nas niemałe wrażenie. Potem udaliśmy się na pola Grunwaldu, gdzie przed wiekami rozegrano wyżej wspomnianą bitwę. Zobaczyliśmy Pomnik Grunwaldzki, weszliśmy na Wzgórze Pomnikowe. I na tym skończył się pierwszy etap wycieczki w czasie. Nastęnym punktem była Ostróda – a w niej rejs po Jeziorze Drwęckim, przepłyniecie śluzą „Ostróda” do Jeziora Pauzeńskiego.

W kolejnym dniu naszej eskapady udaliśmy się do Olsztyna - stolicy Warmii i Mazur. Po przybyciu na miejsce zwiedziliśmy zamek Kapituły Warmińskiej – wybudowany w połowie XIV w. w stylu gotyckim. Najsławniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik, który pełnił obowiązki jego administratora w latach 1516–1521. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. Na koniec przywitaliśmy się z astronomem. Pamięć o tym wielkim badaczu nieba czczona jest w mieście na różne sposoby, a najbardziej znanym z nich – jest „ławeczka”, na której można przysiąść obok wykonanej z brązu postaci mistrza Mikołaja. Później było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem. Naszym oczom m.in. ukazała się Bazylika św. Jakuba Apostoła, która wznosi się w centrum olsztyńskiego Starego Miasta. Jest najstarszą budowlą sakralną w mieście. Mieliśmy okazję zobaczyć również Wysoką Bramę – najokazalszą pozostałość średniowiecznych obwarowań miasta i jedyną zachowaną spośród trzech bram wchodzących w ich skład. Dzień ten zakończyliśmy wizytą w planetarium, gdzie podczas seansu wyruszyliśmy w wirtualną podróż kosmiczną, poznając sekrety rozgwieżdżonego nieba oraz intrygujące zjawiska astronomiczne. Olsztyńskie planetarium jest drugim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Należy wspomnieć także o wizycie w Muzeum Nowoczesności, w którym to odbyliśmy pasjonującą podróż w czasie, podczas której, przemieszczając się po dawnych tartacznych halach, dowiedzieliśmy się nie tylko jak wykorzystywano liczne wynalazki i odkrycia, jak produkowano, podróżowano, komunikowano się i wznoszono domy w nieodległej, ale przecież już zapomnianej przeszłości – ale także jak wyglądali dawni olsztynianie, jak mieszkali i jakim oddawali się rozrywkom.

IMG 20240510 153358

Dopełnieniem wycieczki było zakwaterowanie w malowniczo położonym nad brzegiem jeziora Hotelu Manor, w którym mogliśmy korzystać z bogatej oferty aktywności – graliśmy w bilard, tenisa stołowego, kręgle, pływaliśmy w basenie, śpiewaliśmy karaoke, piekliśmy przy ognisku kiełbaski, wzięliśmy udział w grze terenowej.

Do Teresina powróciliśmy pełni wrażeń i wielu przeżyć,  żałując, że wspólnie spędzony czas czas tak szybko upłynął.

Dziękujemy biuru podróży Omni-Bus Travel (p. Andżelika Szymańska) z Paprotni za bardzo profesjonalną organizację wycieczki, duże zaangażowanie i miłą obsługę.

Uczestnicy wycieczki