header.jpg

„Gwiazda nad stajenką” - Szkolny Klub Wolontariusza w Mocarzewie

Utworzono: czwartek, 21, grudzień 2017

DSC 6477

Szkolny Klub Wolontariusza Serce-Sercu w dniu 20 grudnia 2017 roku wspólnie z opiekunami Klubu p. Hanną Głuchowską i p. Krystyną Mazurkiewicz udali się do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Bł. Matki Celiny Borzęckiej w Mocarzewie, gdzie mieszkają i uczą się dziewczęta oraz chłopcy niepełnosprawni intelektualnie. Od kilku lat wspieramy podopiecznych Ośrodka. Co roku w grudniu jeździmy do Mocarzewa, aby porozmawiać z wychowankami i pracownikami SOWu, przekazać zebrane artykuły, uczestniczyć w kiermaszu świątecznym i podziwiać występy młodzieży w Jasełkach Bożonarodzeniowych.


            W tym roku ponownie w
 czasie akcji  „Świąteczna paczka” w szkole zebraliśmy artykuły szkolne, książki, gry, zabawki i słodycze, które dziś przekazaliśmy Dyrektor Ośrodka s. mgr B. Pogorzelskiej. Podarowaliśmy siostrom choinki wykonane własnoręcznie przez uczniów klas V i VI naszej szkoły. Uczniowie wspólnie z opiekunami wzięli udział w Jasełkach Bożonarodzeniowych „Gwiazda nad stajenką” . Przedstawienie cieszyło się bardzo dużą frekwencją, sala była wypełniona przez uczniów innych szkół. Naszą uwagę przyciągały przepiękne dekoracje, gra świateł, doskonałe nagłośnienie i efekty specjalne. Młodszą część publiczności ucieszyła maszyna do robienia śniegu oraz spadające na widownię mokre płatki białego puchu. Aktorzy ubrani byli w ręcznie wykonane stroje, które stanowiły doskonałe uzupełnienie spektaklu. Po przedstawieniu wolontariusze i aktorzy pozowali do wspólnych zdjęć na tle scenografii. Wychowankowie byli bardzo przyjaźnie i życzliwie nastawieni do uczniów. Cieszyli się z naszej wizyty, uśmiechali i chętnie rozmawiali.

DSC 6389

Skorzystaliśmy z możliwości zakupu bożonarodzeniowych stroików zrobionych przez mieszkańców oraz przetworów wykonywanych przez siostry.  Wielu z naszych wolontariuszy po raz pierwszy odwiedziło tego typu miejsce. Wcześniej jedynie słyszeli o osobach niepełnosprawnych intelektualnie, ale nie spotkali się z nimi. W czasie wyjazdu uczniowie mogli z nimi porozmawiać i zobaczyć ich zachowanie, reakcje i występ. Zrozumieli, że dla wychowanków Ośrodka wystawiane jasełka, publiczność, owacje i brawa to ogromne przeżycie i wielkie święto. Do występu przygotowują się długo pod czujnym okiem opiekunów i wychowawców, wielogodzinne próby i przygotowanie ubiorów oraz dekoracji wymaga od nich wiele czasu i wysiłku.

Atmosfera Ośrodka, życzliwość Sióstr i wychowanków zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dla naszych uczniów to było kolejne ważne doświadczenie i ogromna radość z możliwości niesienia pomocy innym.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wszystkie przedmioty przekazane na ten cel.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu.

                                       Opiekunowie
                                                   H.Głuchowska
                                                   K.Mazurkiewicz