header.jpg

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Utworzono: wtorek, 31, marzec 2020

chlopiec A4 21

Dzień ten ma charakter akcji społecznej, podczas której odbywają się warsztaty, sympozja, demonstracje i zbierane są podpisy pod petycjami, kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych, mające na celu zapobieganie wyalienowania jednego z rodziców z życia dzieci. Akcja ma również na celu wspieranie dziecka, głównie w sytuacji indukowania u niego negatywnych emocji, postaw i przekonań wobec drugiego rodzica, oraz chęć wsparcia działań uświadamiających społeczeństwo o negatywnych skutkach działań, wywołujących zaburzenia w relacji pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem.

 

 dziewczynka A4 2

W tym roku z uwagi na pandemię, działania również w naszej Szkole są bardzo ograniczone. Pragniemy jednak zwrócić Państwa uwagę na ten problem. Nie dotyczy on wszystkich rodzin, ale jest na tyle istotny, że warto poświecić mu nieco czasu i miejsca. Z alienacją jednego z rodziców spotykamy się najczęściej w sprawach okołorozwodowych. Dochodzi do niej wtedy, gdy opiekunowie mają trudności w komunikowaniu się, chcą pozbawić praw rodzicielskich drugą stronę lub z jakiś powodów utrudniają dzieciom kontakt z drugim rodzicem. Bez względu na przyczyny taka postawa rodzicielska odbija się negatywnie na emocjach i funkcjonowaniu dzieci. One nie powinny uczestniczyć w takim rodzicielskim sporze. Nie mogą być kartą przetargową w ustalaniu praw rodzicielskich. Każdy rodzic, jeśli nie ma wobec niego zarzutów prawnych odbierających mu prawa rodzicielskie powinien mieć dostęp do kontaktów ze swoimi dziećmi. Najlepiej, aby dorośli w sposób odpowiedzialny i dla dobra dziecka odłożyli na bok własne animozje i dogadali się jak umożliwić ten kontakt obojga rodzicom.

W obecnej sytuacji, kiedy mamy ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktach interpersonalnych należy jeszcze bardziej przyjrzeć się temu problemowi. Zdajemy sobie sprawę, zwłaszcza my specjaliści, że każda sytuacja jest inna, że nie zawsze wszystko układa się jednoznacznie. Warto jednak pomyśleć o dobru dzieci i tak zadbać o relacje, aby ci najmłodsi mieli dostęp do swoich rodziców, aby rozwód czy separacja małżonków nie wpływała na ich kontakty dziecka z matką, czy ojcem.

Alienacja rodzicielska może mieć wpływ na dalsze losy już w życiu dorosłym i nie będzie to wpływ pozytywny.

Dlatego pozwólmy dzieciom kochać i być kochanym przez obojga rodziców i tą miłość okazywać. Nie tylko 25 kwietnia, ale przez cały czas, nawet, a może przede wszystkim teraz, kiedy tak trudno nam podtrzymywać relacje.

 

Psycholog szkolny Beata Pożarska